Hâfid ve Râfi’ olanın adıyla.

Hayat bir bütün; acı günlerle tatlı günlerle, üzüntülü zamanlarla sevinçli zamanlarla, zor anlarla kolay anlarla bir bütün hayat. Acı olmasa tatlıyı, üzüntü olmasa sevinci, zor olmasa kolayı nasıl anlayabiliriz? Hastalık olmasa sağlığın kıymetini nasıl bilebiliriz? Düşmanlık olmasa dostluğun bir sığınak, bir barınak olduğunu nasıl görebiliriz?

İnsanlık olarak sekiz aydır acının, üzüntünün, düşmanlığın, caniliğin, vahşetin, zulmün görmediğimiz rengi, türü, tipi, biçimi, hacmi kalmadı. 7 Ekim 2023 Cumartesi günü, bir milad olarak çoktan tarihe geçti. Modern dünyanın aynasının sırları döküldü, makyajı aktı gitti, batılıların hakiki yüzü ortaya çıktı. Dünyayı yöneten güçlerin yüzsüzlükleri, kalpsizlikleri, ahlaksızlıkları herkese âyân oldu. Yaptıklarını gözlerden ve gönüllerden gizlemek ve saklamak için, hakikatleri perdelemek için akıttıkları paralar, kiraladıkları kalemler, satın aldıkları adamlar işe yaramadı, hepsi fos çıktı. Çünkü güneş doğunca, yıldızlar kaybolurdu. Nitekim kayboldu

Filistinli, Gazzeli kardeşlerimizin o günden beri çekmedikleri kalmadı. Ama bize, insanlara, dünyaya çok şey öğrettiler; sabrı, sebatı, mücadeleyi, direnişi, sevgiyi, bağlılığı, birbirine kenetlenmeyi. En çok da, bir ülke nasıl sevilir’i. Gazze, insanlık için bir okul oldu; “Gazze İnsanlık Okulu”. Sanırım Filistinliler, Gazzeliler kadar ülkesini, vatanını seven bir millet zor çıkar. Dualarımız ve gönüllerimiz onlarla, kalplerimiz onlar için atıyor, içimiz onlar için yanıyor.

Yakın tarihimizin büyük dava ve mücadele adamı, şair ve mütefekkir Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in doğumu (25 Mayıs 1905) ve vefatı (25 Mayıs 1983) geçtiğimiz ay içindeydi. Bu büyük insanı hatırla(t)mak istedik ve haziran sayımızın dosya konusunu ona ayırdık. Yazılarıyla, konuşmalarıyla, çıkardığı dergiyle, yazdığı kitaplarla, verdiği konferanslarla muhteşem bir gençliğin yetişmesinde büyük katkısı ve payı olan Üstad’ı rahmetle, minnetle ve hürmetle anıyoruz. Kendisine yazdığı harfler adedince, dilinden dökülen kelimeler sayısınca Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyoruz. Onun tavrına, üslubuna, heyecanına, zekâsının ve kaleminin kıvraklığına büyük bir hasret duyuyoruz. Bugünün ve yarının gençliğinin, sadece gençlerin değil her kuşaktan insanın ondan öğreneceği çok şey var.

Haziran ayı ortasında şerefyâb olacağımız Kurban Bayramı’nızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını diler, İslam âlemine ve ülkemize bereketler getirmesini niyaz ederiz.

Siz kıymetli okurlarımızı, Hâfid ve Râfi’ olana emanet ederiz.

Mustafa Özel

Genel Yayın Yönetmeni