Her Şartta “Önce İnsan” Diyoruz!

Çocuklarımıza yönelik çalışmalarımız, Aşevi ve Koordinasyon Merkezleri’ndeki gönüllülerimizin her gün için oluşturduğu rutin etkinliklerle devam ettiriliyor. Her akşam gerçekleştirilen kitap okuma ve hikâye anlatma rutinimiz oluyor. Hâlihazırda gönüllülerimizden PDR bölümü öğrencilerimiz, deprem bölgesinde psikolojik destek sağlıyor. Çeşitli etkinliklerle onları eğlendirmeye ve gelişimlerine faydalı olmaya çalışıyor.

Sezgin KIZILKOCA

İnsan Vakfı Başk. Yrd.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, çevresindeki 10 ili de etkileyerek büyük tahribata yol açtı. Tartışmasız son yüzyılın en büyük afetinde en son rakamda 45.000’den fazla canımızı kaybettik. Adıyaman ve Antakya il merkezlerinde; Pazarcık, Nurdağı, Gölbaşı gibi birçok ilçede neredeyse oturulabilir hiçbir binanın kalmadığı, ülkemizin yüz ölçümü olarak 1/7’sinin, nüfus olarak 1/6’sının doğrudan etkilendiği, ülkemizin en az yarısının ya bir yakınını ya tanıdığı, sevdiği bir dostunu, arkadaşını kaybettiği büyük bir felaketle imtihan ediyor Rabbimiz bizleri.

İnsan Vakfı olarak depremin haberini aldığımız ilk anda, öncelikli olarak bölgedeki temsilcilerimizle irtibata geçtik. Bir yandan felaketin boyutlarını anlamaya çalışırken diğer taraftan vakıf merkezimizde kriz masası oluşturarak bir an önce bölgeye intikal edecek ekiplerin planlamasına başladık. İMH Arama Kurtarma ekiplerimiz içinden, Bursa’dan Çelebi Arama Kurtarma ekiplerimiz öncelikli olarak yola çıkan ekiplerden oldu. Gönüllü olarak bölgeye intikal etmek isteyen onlarca ekibimiz araçlarına koydukları temel gıda ve ihtiyaç malzemeleri ile ilk gün akşama doğru yola çıktılar. Başta İstanbul ve ilçeleri olmak üzere, İnsan ve Medeniyet Hareketi’ne bağlı çalışma yapan bütün illerdeki İnsan Vakfı gönüllülerimizle hem bölgeye gidecek ekiplerimizin planlamasına başladık hem de çadır, battaniye, soba, özellikle ilk etapta pişirmeden tüketilebilecek gıda malzemeleri, temel gıda ve hijyen malzemeleri hazırlamaya başladık. Öncü ekiplerimizin tespitleri doğrultusunda ve AFAD koordinasyonuyla aşevi kuracağımız konumların tespitini de hızlıca yaparak depremin ikinci gününden itibaren birçok noktada aşevlerimizi hizmete hazır duruma getirdik.

An itibariyle depremden en çok etkilenen 6 ilimizde, 14 farklı noktada günlük ortalama 60.000 öğün sıcak yemek ihtiyacı karşılanmaktadır. Sahada faaliyet gösteren yüzlerce gönüllümüz ve onlarca aracımız ile aktif çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 1.5 milyon öğün sıcak yemek, yaklaşık 600.000 ekmek, 750.000 şişe su ihtiyaç sahibi depremzede kardeşlerimize dağıtılmıştır. Türkiye’nin birçok bölgesinden temsilcilerimiz, gönüllülerimiz, kadın birimlerimizin gayretleriyle hazırlanan ihtiyaç malzemeleriyle birlikte vakfımızın doğrudan temin ettiği temel gıda ve hijyen malzemeleriyle yüklenen yaklaşık 600 adet aracın da bölgeye gönderilmesi sağlanmıştır.

Aşevi hizmetlerimizin yanında depremzede kardeşlerimizin ihtiyaç duyabileceği her türlü malzemeyi temin etmek üzere, 3 büyük lojistik merkez ve 6 ana depo yeri oluşturduk. Mobil ekiplerimizle hem bize gelen bilgileri teyit ederek tespit ettiğimiz ailelerin kuru gıda, bebek maması, giyinme, ısınma, hijyen malzemeleri, çocuk bezi gibi ihtiyaçlarını hem de bizzat kendi taramalarımızla özellikle merkezden uzak bölgelerde, köylerde yaşayan ailelerin ihtiyaçlarını bu mekanlardan karşılamaya gayret ediyoruz. 

Depremin hem insani hem sosyal hem psikolojik olarak oluşturduğu yıkıcı etkiyi azaltmak, hem de belki depremin en çok etkileneni olan çocuklarımızı mutlu etmek için çalışmalar yürütmekteyiz. Ev Grup Okumaları birimimizle birlikte “Bir Mektup Bir Oyuncak” diyerek ülkemizin muhtelif yerlerindeki çocuklardan, deprem bölgesindeki kardeşlerine gönderilmek üzere mektup ve oyuncak kampanyası başlattık. Kahraman miniklerimizi hastanede ziyaret ederek oyuncak hediye ettik, oyunlar oynadık. Çadır kentlerdeki yavrularımıza, ülkemizin farklı bölgelerinden minik yürekler tarafından düşünülmüş kıyafetleri, şekerleme ve oyuncakları ulaştırarak merhamet ve sevgi tohumları ekmeye gayret ettik. Çocuklarımızın kendileri için özel anları biriktirmelerini önemsiyoruz. Yaşadıkları zorlu süreçte hassasiyetlerini gözetme noktasında çadır kentte kalan çocuklarla organize olup, bazı çocuklarımızın doğum günlerini kutladık.

Çocuklarımıza yönelik çalışmalarımız, Aşevi ve Koordinasyon Merkezleri’ndeki gönüllülerimizin her gün için oluşturduğu rutin etkinliklerle devam ettiriliyor. Her akşam gerçekleştirilen kitap okuma ve hikâye anlatma rutinimiz oluyor. Hâlihazırda gönüllülerimizden PDR bölümü öğrencilerimiz, deprem bölgesinde psikolojik destek sağlıyor. Çeşitli etkinliklerle onları eğlendirmeye ve gelişimlerine faydalı olmaya çalışıyor.

Vakıf olarak hazırladığımız tebessüm paketlerimiz, Mutlu Aile Derneğimiz ile birlikte hazırladığımız çocuk etkinlik çadırımız, Genç Hareket Spor Kulübü’yle birlikte 7 ilde düzenlediğimiz sportif müsabakalar ve çocuk tiyatrosu etkinliklerimizle çocuklarımızı mutlu etmeye gayret ediyoruz. Aynı zamanda hem LGS, hem de YKS’ ye hazırlanan öğrenci kardeşlerimiz için Eksen Yayıncılık ile birlikte toplam 2.000 set sınav hazırlık materyali hazırladık. Bu kitapları hem deprem bölgesinde kalan hem de deprem bölgesinden ayrılarak Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa gibi illere yerleştiğini tespit ettiğimiz öğrenci kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

Bundan 24 sene önce 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nin yaralarını sarmak için Adapazarı’nda bir aşevi kurarak 10 ay boyunca kesintisiz bir şekilde 8.000 kişilik yemek üretim ve dağıtım hizmetini sürdüren İnsan Vakfı, deprem sonrası Adapazarı depremzedelerinin her daim yanında olarak depremde mağdur olan insanımız için birçok yardım kampanyası düzenlemişti. 2011 yılında yaşanan Van Depremi’nden sonra Van Erciş’te açılan aşevinde 60 gün boyunca sıcak yemek dağıtım hizmeti sunmuştu. 2020 Elazığ depreminde de 3 farklı lokasyonda yemek dağıtım hizmetinde bulunmuştu.

Geçmişten bugüne İnsan Vakfı, 30 yılı aşkındır devam eden serencamında her zaman “Önce İnsan” dedi. Önce insan düsturuyla hem ülkemizde hem yeryüzünün birçok mazlum coğrafyasında sayısız hizmetlerde bulundu. Ülkemizde meydana gelen bu büyük felaketle birlikte İnsan Vakfı olarak, büyük afetin yaraları sarılana kadar bütün kaynaklarımızla, tüm gönüllülerimizle birlikte çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.